+357 97 801701 [email protected]
image_pdfimage_print

Νέα μεγάλη επιτυχία για τη νεαρή καρατέκα Θεοδοσία (Σίσσυ) Γιαμούκη στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Κarate1 Series A που διεξήχθη το τριήμερο που μας πέρασε (13-15/1)  στο κλειστό γήπεδο της ΑΕΚ στην Αθήνα.

Η 24χρονη  πρωταθλήτρια μας συμμετείχε στην κατηγορία Kumite  68+kg και κατάφερε με 4 νίκες σε 5 αγώνες να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, το δεύτερο στη συλλογή της μετά από αυτό που κέρδισε τον Ιούνιο του 2022 στο Karate1 Series A στο Κάΐρο της Αιγύπτου.

Αρχικά η Γιαμούκη επιβλήθηκε της Γαλλίδας αντιπάλου της με 4-2 και μετά «πέταξε» εκτός διοργάνωσης την πολύ καλή Καναδή Lilly-Rose Nolet κερδίζοντας τον αγώνα με 4-3.  Ανυπέρβλητο ήταν το εμπόδιο που συνάντησε στη συνέχεια καθώς ηττήθηκε 4-1  από την σπουδαία Ελληνίδα Κέλυ Κυδωνάκη, η οποία κέρδισε τελικά το χρυσό μετάλλιο, «τραβώντας» την Κύπρια καρατέκα στα ρεπεσάζ. Εκεί η Γιαμούκη πέτυχε άλλες δύο νίκες αφού στις σημαίες (4-0) κρίθηκε η αναμέτρησή της με την Βραζιλιάνα Brito (σκορ 0-0) και ολοκλήρωσε επικρατώντας της Τουρκάλας Fatma Uygur με 3-1 πριν ξεσπάσει στην αγκαλιά της Ελένης Χατζηλιάδου που βρισκόταν στην γωνιά της και σε αυτή τη διοργάνωση, όπως και σε αυτή του Καΐρου.

Χάλκινο μετάλλιο και άλμα στις κορυφαίες για την Σίσσυ Γιαμούκη στο Κarate1 Series A της Αθήνας- «Είναι ένα μεγάλο επίτευγμα, θα ήθελα να είναι χρυσό»

Σχετικό άρθρο: Παλικαρίσιο μετάλλιο για τον Ματθαίο Στυλιανού στο Karate1 Series A της Αθήνας- «Είχα στόχο το βάθρο, είναι η πιο σημαντική διάκρισή μου»

Η ιστοσελίδα μας Αction IN Sports επικοινώνησε με τη Σίσσυ Γιαμούκη η οποία στις πρώτες της δηλώσεις ανέφερε ότι είναι αρκετά ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα, αν και θα ήθελε το μετάλλιο να είναι χρυσό. «Είναι ένα μεγάλο επίτευγμα το οποίο προφανώς με κάνει πολύ χαρούμενη» τα λόγια της 24χρονης αθλήτριας.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση για την νίκη της στην διοργάνωση την οποία ευχαριστήθηκε περισσότερο, η Γιαμούκη απάντησε πως σίγουρα ξεχωρίζει αυτή με την αθλήτρια από την Τουρκία, χαρακτηρίζοντας την ως την πιο «γλυκιά» από τις 4 που σημείωσε, καθώς ήταν ο αγώνας που χάριζε το χάλκινο μετάλλιο.

«Ηταν στόχος από την αρχή το βάθρο σε αυτή τη διοργάνωση, καθώς οτιδήποτε λιγότερο θα ήταν πισωγύρισμα» τα λόγια της 24χρονης καρατέκα η οποία με τις νίκες και το μετάλλιο που κατέκτησε σκαρφάλωσε στις κορυφαίες «32» της κατηγορίας της στην παγκόσμια κατάταξη, αφού πριν από τους αγώνες βρισκόταν στη θέση 49 και με τα νέα δεδομένα φιγουράρει στο Νο31.

Με την ευκαιρία της συνομιλίας μας η Σίσσυ Γιαμούκη θέλησε να ευχαριστήσει την Κυπριακή Ομοσπονδία Καράτε καθώς και τους προπονητές της Τάκη Χριστοφή και Σοφοκλή Τσαβδάρη όπως και την σπουδαία Ελένη Χατζηλιάδου που βρέθηκε στη γωνιά της και συνέβαλε ώστε να έρθει η διάκριση. «Ευχαριστώ»  και στους χορηγούς της, την εταιρεία Robomarkets και Arawaza Cyprus.

Πλέον η Γιαμούκη, η οποία είναι μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και εργάζεται παράλληλα για κάποιες ώρες εκεί, ετοιμάζεται για ένα νέο κεφάλαιο στην καριέρα της, αφού η θέση 31 που κατέχει στον κόσμο, της δίνει το δικαίωμα να αγωνιστεί σε αγώνες Premier League με αρχή στις 24 Ιανουαρίου όπου θα αναχωρήσει για το Καΐρου πριν επικεντρωθεί στην προετοιμασία της ενόψει του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος, τον Μάρτιο στην Ισπανία.