+357 97 801701 [email protected]
image_pdfimage_print

Στο Αθλητικό Κέντρο “Τάσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Τζούντο Κ21. Οι αγώνες είχαν ευρεία συμμετοχή, με 5 κατηγορίες γυναικών και 7 για άνδρες.

Ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές που διακρίθηκαν, ήταν τα αδέλφια Αδαμαντία και Πέτρος Χριστοδουλίδης που κέρδισαν τις πρώτες θέσεις στα 52 κιλά και 60 κιλά αντίστοιχα. Εξίσου επιτυχημένη παρουσία είχαν και τα αδέλφια Καλαϊτσίδη, με τον Γιώργο στα 66 κιλά και τη Βερόνικα στα 57 κιλά.

Τα αποτελέσματα αυτών των αθλητών καταδεικνύουν την ποιότητα και το υψηλό τεχνικό τους επίπεδο. Ειδική μνεία στον Πέτρο Χριστοδουλίδη που νίκησε όλους τους αντιπάλους του με Ippon, αποδεικνύοντας τη δεξιοτεχνία του.

Η συμμετοχή του Χριστοδουλίδη, που έχει διεθνή παρουσία και διεκδικεί την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ήταν ιδιαίτερα αξιοσημείωτη. Ο Πέτρος παρά την επιτυχία του σε διεθνές επίπεδο, δεν δίστασε να λάβει μέρος σε αγώνες τζούνιορ, αντιπροσωπεύοντας τον σύλλογό του με αξιοπρέπεια.

Στα πλαίσια των πρωταθλημάτων τζούντο, οι επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών προκάλεσαν το ενδιαφέρον και εντυπωσίασαν το κοινό που ήταν παρόν και τους παρακολούθησε.

Παγκυπριο Πρωτάθλημα Τζούντο Κ21: Τα αδέλφια Χριστοδουλίδη και Καλαϊτσίδη ξεχωρίζουν!

Οι πρώτοι νικητές όλων των κατηγοριών του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Κ21 2023

Στους άνδρες στα 60 κιλά, ο Πέτρος Χριστοδουλίδης κατάφερε να ξεχωρίσει, δείχνοντας την αξία και την τεχνική του. Στα 66 κιλά, ο Γιώργος Καλαϊτσίδης και ο Ιάκωβος Καραούλη προσέφεραν έναν εντυπωσιακό αγώνα με νικητή τον Γιώργος Καλαϊτσίδης, αξίζοντας τα χειροκροτήματα. Στα 73 κιλά, ο Χρήστος Δημητριάδης ξεχώρισε. Στα 81 κιλά, ο Πέτρος Κεσόφ έφτασε μέχρι τον τελικό, όπου αντιμετώπισε και επικράτησε  στον υποσχόμενο Θανάσης Ορφανού. Στα 90 κιλά ο Θεοχάρης Καρατσαουσιδης μέσα από ένα πολύ αγώνα στον τελικό ανέβηκε στο βάθρο του νικητή. Στα 100 κιλά, ο Αντρέας Σάββας, μετά τη νίκη του στα Κ18, επέστρεψε δυναμικά στα Κ21 οπού και επικράτησε. Ενώ, στα 100+ κιλά, ο Ανδρέας Γιαπάνης από τη Λάρνακα διακρίθηκε και απέκτησε την πρώτη θέση.

Στη γυναικεία κατηγορία, στα 48 κιλά, η Χριστίνα Χριστοφόρου αντιμετώπισε την Ξανθία Στυλιανού σε έναν δύσκολο αγώνα, που τελικά κατέληξε υπέρ της Χριστίνας. Στα 52 κιλά, η Αδαμαντία Χρηστοδουλίδη με τις εξαιρετικές της επιδόσεις και την τρομερή της αποφασιστικότητά κατέκτησε την πρώτη θέση. Η Βερόνικα Καλαιτσίδου επικράτησε στα 57 κιλά της πολύ δυναμικής Μαρία Λεοντσίνη , ενώ στα 70 κιλά η Μαρία Μιχαήλ ήταν αυτή που κατέκτησε την κορυφή μετά την πρόσφατη της επιτυχία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα έφηβων Κ18 στο ζαγκεπ. Τέλος, στα 78 κιλά, η Δομινικη Παπαλουκα προσπάθησε να ανταπεξέλθει στην πίεση της Ειρήνης Ανδρέου, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει. Η Ειρήνη ήταν και η νικήτρια πριν από δυο βδομάδες στο πρωτάθλημα Κ18.

Τα συμπεράσματα από το πρωτάθλημα είναι θετικά. Οι νεαροί μας πρωταθλητές φαίνεται να έχουν ανεβάσει επίπεδο και το μέλλον του τζούντο στη Κύπρο ανήκει σε αυτούς.

Στο τατάμη του Αθλητικού Κέντρου “Τάσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”, δεν ήταν μόνο οι αθλητές που έκλεψαν την παράσταση. Οι σύλλογοι που παρακολουθούσαν από τα παρασκήνια έπαιξαν εξίσου σημαντικό ρόλο στη διοργάνωση.

Παγκυπριο Πρωτάθλημα Τζούντο Κ21: Οι οικογένειες Χριστοδουλίδη και Καλαϊτσίδη ξεχωρίζουν!

Τα σωματεία που ξεχώρισαν κατά το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κ21

Η Ακαδημία Χριστοδουλίδη Τζούντο κατέκτησε την πρώτη θέση με 5 χρυσά μετάλλια, 5 αργυρά και 1 χάλκινο, αποτέλεσμα της σκληρής δουλειάς και της προπόνησης που έχει επενδύσει στους αθλητές της. Αμέσως μετά, η Ακαδημία Τζούντο Σκουρουμούνη κατάφερε να κερδίσει την δεύτερη θέση στο βάθρο με 3 χρυσά  και δυο αργυρά μετάλλια, ενώ η Ακαδημία Τζούντο Κίτιο συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών με 2 χρυσά  ένα αργυρό και τρία χάλκινα μετάλλια.

Τέτοιου είδους αναμετρήσεις ενισχύουν την ενδιαφέρον για το άθλημα και φέρνουν στο προσκήνιο νέα ταλέντα.

Η Ομοσπονδία Τζούντο εκφράζει τις ευχαριστίες της στα σωματεία, τους προπονητές και τους διαιτητές, για το εξαιρετικό τους έργο. Μια ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στους αθλητές, που με τη συμπεριφορά και την αφοσίωσή τους τόνισαν το πνεύμα του Τζούντο.

Ο Χρήστος Χρηστοδουλίδης, τεχνικός σύμβουλος της Ομοσπονδίας του Τζούντο προέβη επίσης σε μια ανάλυση που έδινε ιδιαίτερη έμφαση στον ρόλο των διαιτητών ως στοιχείο άκρως σημαντικό για την ανάδειξη της αθλητικής δικαιοσύνης και την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων. Σύμφωνα με τον τεχνικό σύμβουλο, « οι διαιτητές καταβάλλουν σοβαρές προσπάθειες για να εκτελέσουν το ρόλο τους με δίκαιο και αντικειμενικό τρόπο, εντούτοις, η αναπόφευκτη ανθρώπινη τροπή προς το λάθος δεν πρέπει να γίνεται αφορμή για υπονόμευση της πίστης στο σύστημα και τις διοργανώσεις ».

Επεσήμανε επίσης την ανάγκη της στενότερης συνεργασίας ανάμεσα στα σωματεία και την Ομοσπονδία, όχι μόνο για την ανεύρεση και εκπαίδευση νέων διαιτητών, αλλά και για τη δημιουργία ενός περιβάλλοντος όπου ο αθλητισμός θα προαχθεί με υγιείς βάσεις και ορθές αρχές.

«Πρέπει να στραφούμε προς την κατεύθυνση της εκπαίδευσης και της καλλιέργειας ενός πνεύματος σεβασμού και αλληλοκατανόησης μεταξύ όλων των εμπλεκομένων μερών: αθλητές, προπονητές, γονείς και φυσικά, διαιτητές», ανέφερε ο κ. Χρηστοδουλίδης. «Ο σεβασμός στους διαιτητές, τη δουλειά τους και τις αποφάσεις τους είναι κεντρικό στοιχείο για την προώθηση ενός υγιούς και θετικού αθλητικού πνεύματος.»

Ο Χρηστοδουλίδης υπογράμμισε επίσης τον ρόλο της διαχείρισης των σωματείων και των προπονητών στη διαμόρφωση της στάσης και της συμπεριφοράς των αθλητών και των γονέων απέναντι στη διαιτησία. « Η διακεκριμένη και ισορροπημένη στάση, τόσο σε επίπεδο σωματείου όσο και προπονητή, μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση ενός περιβάλλοντος όπου η ανταγωνιστικότητα δεν θα υπερισχύει των αρχών του αθλητισμού και της αθλητικότητας » , κατέληξε λέγοντας.

Καθώς η ομιλία του έφτανε στο τέλος, ο Χρηστοδουλίδης κάλεσε όλους τους εμπλεκόμενους να αναλάβουν τη δική τους ευθύνη για την προώθηση του αθλήματος.