+357 97 801701 [email protected]
image_pdfimage_print

Μάζεψε κι άλλους βαθμούς ο Πέτρος Χριστοδουλίδης στο Καζακστάν και ανέβηκε από την 50η θεση στην 36η θέση, πολύ κοντά στην θέση Νο31, που δίνει πρόκριση για τον Ολυμπιάδα του Παρισιού το επόμενο καλοκαίρι.

Σταθερά ανοδική πορεία έχει το ολυμπιακό άθλημα του Τζούντο στην Κύπρο με τους διεθνείς αθλητές μας σχεδόν κάθε βδομάδα να λαμβάνουν μέρος σε σημαντικούς αγώνες.

Αυτή την φορά, στο Καζακστάν για το QAZAQSTAN BARYSY GRAND SLAM 2023 βρέθηκαν οι πρωταθλητές μας Πέτρος Χριστοδουλίδης, Σοφία Ασβετά, Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι και Γιάννης Αντωνίου.

Το καλύτερο αποτέλεσμα σημείωσε ο ιδιαίτερα φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Πέτρος Χριστοδουλίδης με τον 18χρονο να καταλαμβάνει την 9η θέση που θα του δώσει αρκετούς βαθμούς στην προσπάθεια του για να βρεθεί στην Ολυμπιάδα.

Ο πρωταθλητής μας στον 1ο γύρο κέρδισε τον Καζακστανό αθλητή Seilkhan Kanat με τον οποίο έχουν τους ίδιους στόχους περνώντας στους 16 και στον 2ο γύρο με Wazari. Εκεί αντιμετώπισε τον πολύ καλό και έμπειρο 28χρονο Γάλλο Cedric Revol, νούμερο 15 στην παγκόσμια κατάταξη, από τον οποίο παρά το γεγονός ότι μπήκε πολύ δυνατά, έχασε στην παράταση. Να τονίσουμε ότι ο Γάλλος πρωταθλητής, ο καλύτερος που διαθέτει η χώρα του στην κατηγορία, στη συνέχεια κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο χάνοντας στον τελικό.

Αντιλαμβάνεστε ότι ο Πέτρος αναμετρήθηκε με το μεγαθήριο που λίγο έλειψε να κερδίσει το χρυσό, ενώ έχει και συνεχόμενες κατακτήσεις σε αγώνες και ο οποίος δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να υποτάξει τον 18χρονο πρωταθλητή μας και πρόσφατα «χρυσό» στους ΑΜΚΕ της Μάλτας.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι, προερχόμενος και αυτό από χρυσό μετάλλιο στους ΑΜΚΕ και συνεχόμενες καλές εμφανίσεις έχασε στον 1Ο γύρο – στην παράταση- από τον 23χρονο Lasha Nadiradze o οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Grand Slam του Τελ Αβίβ τον Φεβρουάριου του 2023.

Η Σοφία Ασβεστά η οποία την προηγούμενη βδομάδα είχε μεταβεί στη Ρωσία όπου σπουδάζει και είχε την εξεταστική της περίοδο, πήγε στο Grand  Slam του Καζακστάν με απαιτήσεις, ωστόσο έπεσε πάνω στην ανερχόμενη και ταλαντούχα αθλήτρια από το Ουζμπεκισταν Juraeva Gulkhayo η οποία στη συνέχεια ηττήθηκε από την Ιταλίδα αθλήτρια που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.